Дніпровські «батьківщинівці» взялиучасть у вшануванні пам’яті Василя Макуха

Дніпровські обласна та міська організації ВО “Батьківщина» вшанували пам’ять Василя Макуха, колишнього вояка УПА, громадського діяча, першого українця, який, протестуючи проти русифікаторської політики радянської влади, в листопаді 1968 року на столичному Хрещатику вчинив акт самоспалення, з нагоди 90-ї річниці з дня його народження.

Василь Макух народився у 1927 році на Львівщині у селянській родині. Юнаком підтримував зв’язок із членами «Просвіти» та ОУН, а під час Другої світової війни воював у лавах УПА, за що був засуджений радянською владою до 10 років каторжних робіт. Там познайомився зі своєю майбутньою дружиною Лідією, з якою після звільнення поселився у Дніпропетровську.

Василь Макух так і не зміг змиритися з радянською дійсністю, з політикою русифікації. Зрештою, пішов на відчайдушний крок. Наприкінці жовтня 1968 року поїхав на Львівщину відвідати сестру, а звідти – до Києва. Там, на Хрещатику, 5 листопада він вчинив акт самоспалення, вигукуючи «Геть окупантів!», «Хай живе вільна Україна!». Помер у лікарні.

Два роки тому міська влада Дніпра в рамках «декомунізації» перейменувала вулицю Краснопартизанську на честь Василя Макуха. Однак громадськість міста наполягає також на встановленні пам’ятника великому українцеві неподалік від Клочковського цвинтаря, де він похований.

«Батьківщинівці» могилу Василя Макуха у Дніпрі відвідують постійно, проводять тут патріотичні заходи.