ГОЛОС ЄВРОМАЙДАНУ Інформаційний бюлетень: оновлення від 19 грудня

 

Наш Майдан бореться вже п’ятий день! 4 грудня зранку уповноважені Майданом народні депутати від опозиції заблокували роботу Верховної Ради. Рибак був змушений закрити засідання. Парламент не працюватиме, поки не будуть виконані ключові вимоги Майдану: відставка Януковича, відставка Азарова, кримінальна відповідальність голови МВС Захарченка за побиття людей, припинення

політичних репресій і звільнення політв’язнів, дострокові президентські та парламентські вибори. У вівторок Верховна Рада не змогла проголосувати за зняття Азарова, тому що комуністи, які на словах проти влади, на ділі в чергове взяли гроші у «регіоналів» і захистили уряд від звільнення.

Увечері 3 грудня розпочалося пікетування адміністрації Януковича на Банковій та прилеглих вулицях. Тисячі людей з різних боків оточили це кубло. Облога триватиме до оголошення про дострокові вибори президента і парламенту. Яценюк, Кличко та Тягнибок, як народні депутати, змогли пройти

крізь щільні кордони, оглянути територію та приміщення. Ані Януковича, ані жодного чиновника там не виявилося. Натомість у дворі – десятки автобусів, а «Беркуту» - неначе саранчі. Настільки посилена охорона свідчить про смертельний страх перед Майданом, який охопив боягузливу істоту, що називає

себе президентом. Група дівчат тим часом почастувала чаєм та бутербродами «беркутівців» - теж люди. Але будьте пильними і давайте відсіч будь-яким провокаторам, які закликатимуть вас до штурму адміністрації чи інших дій, які можуть спровокувати жорстку реакцію силовиків. На Майдані

має бути сувора дисципліна. Слухати слід лише команди, які дають зі сцени керівники Штабу національного спротиву: Арсеній Яценюк, Віталій Кличко, Олег Тягнибок та Олександр Турчинов.

Вони демонструють безпрецедентну єдність, злагодженість та командну боротьбу. Вони поклали на себе відповідальність не лише за загальний стан справ, а й за нашу з вами безпеку, за життя та здоров’я кожної людини, яка бореться на цьому Майдані за Україну.

Поточна тактика Януковича полягає в тому, аби часом та погодою випробувати наше терпіння. Він розраховує на те, що Майдан розсмокчеться, розійдеться-роз’їдеться, що нас не вистачить надовго.

Вони хочуть, щоб ми зневірилися та розійшлися по домівках. Перемогу над таким до зубів озброєним та жорстоким ворогом як кримінальний режим Януковича неможливо отримати за один день. Це – важка та виснажлива боротьба, в якій потрібні холодний розум, стальні нерви та залізна дисципліна.

Кількість людей, які постійно перебувають на Майдані, має безперервно зростати. І надалі скликайте однодумців з областей. Якщо кому конче треба відбути додому – спочатку подбайте про те, аби хтось прибув вам на заміну.

Ми не здамося, ми будемо тиснути на цю владу і стояти, поки вона не піде. Про це заявив Віталій Кличко: «Я закликаю кожного з вас – не здавайтеся! Ми повинні боротися за наше майбутнє… Вони думають, що прийшли назавжди і нічого не зміниться. Але ми будемо тиснути на цю владу, блокувати роботу державних установ, які не виконують своїх обов’язків, які не працюють на державу». «Наша

акція винятково мирна та безстрокова, - пояснює Арсеній Яценюк. - Янукович морив країну три роки.

Тепер країна буде морити його, доки не будуть оголошені дострокові президентські і парламентські вибори. Швидко великі справи не робляться. Тим більше, вони (чинна влада. – Ред.) такі, що просто так не здадуться. Але і ми не ті, що здаються. Наш план чіткий: боротися до того моменту, поки президент не пристане на вимоги народу України». Олег Тягнибок закликає страйкувати до цілковитої перемоги, яка в глобальному розумінні означає здобуття України як великої, незалежної, європейської, цивілізованої, успішної держави. «Шляху назад немає, бо влада фактично пішла війною проти українського народу!».

Борімося і не здаваймося! Цей насильницький протест спонтанно виникає і швидко захлинається. А успіх мирного протесту потребує терпіння та часу. В Грузії Трояндова революція тривала більше двох місяців: з 2 листопада по 4 січня 2003 року. Тюльпанова революція в Киргизії – понад місяць: з лютого по березень 2005-го. Наша Помаранчева революція почалася 22 листопада і закінчилася перемогою аж 23 січня.

На нашому боці – весь світ. Європа рукоплескає Майдану й тисне на Януковича, застерігаючи його від застосування сили. Глава міжнародної правозахисної організації «Фрідом хаус» Девід Кремер закликає до санкцій проти президента Януковича й членів його родини. За словами Кремера, розправившись зі своїм головним політичним опонентом Юлією Тимошенко, Янукович і його

родина використовують владу з метою збагачення. Як відзначає Кремер, один із синів президента, стоматолог за освітою, в 2011 році ввійшов у сотню найбагатших людей України. «Збереження влади для Януковича – питання далеко не тільки грошових міркувань, – пише Кремер. - Якщо він залишить

свою посаду, то й він сам, і його сини, і інші члени його кола стануть об’єктами розслідувань і, можливо, навіть будуть засуджені».

З Партії регіонів почали виходити депутати, хоча не так багато як хотілося б. 6 членів Конституційної асамблеї при президенті Януковичі вийшли з неї на знак протесту проти силового розгону мирної акції на Майдані 30 листопада. Національна спілка журналістів та інші медіа-організації виходять

зі складу Міжвідомчої робочої групи при президенті по захисту свободи слова. За останні дні зафіксовано жорстоке побиття «Беркутом» більше 40 українських та закордонних журналістів. Незалежна профспілка гірників Донбасу обурена звірячими методами спецпідрозділу «Беркут», які були застосовані для розгону Євромайдану, і теж вимагає відставки Януковича та Азарова.

____________________________________________________________________
 

Зранку 5 грудня учасники Майдану продовжили блокування адміністрації Януковича та приміщення уряду. Наша мета - примусити їх до відставки. 4 грудня деякі міністри на засідання уряду пробиралися неначе щури підземними схронами, які збереглися під будівлею Кабміну з часів, коли там Був НКВС. Азаров скаржиться на «екстремістів», які заважають йому працювати, але хай він не бреше! Задовго до Майдану ця бездар разом ще з одним нездарою Януковичем довели до ручки українську економіку і не залишили людям жодного вибору, як виходити на площі та вулиці на захист своїх прав.

5 грудня опозиційні народні депутати заблокували Верховну Раду. Парламент не працюватиме, поки не будуть виконані ключові вимоги Майдану: відставка Януковича, відставка Азарова, кримінальна відповідальність голови МВС Захарченка за побиття людей, припинення політичних репресій і звільнення політв’язнів, дострокові президентські та парламентські вибори.

4 грудня майданівці пікетували Шевченківський райсуд Києва. Під нашим тиском суд відпустив двох молодих людей із числа тих, яким намагаються «пришити штурм» адміністрації Януковича. Ще шістьох активістів вдалося перевести із СІЗО до лікарні. Частина активістів залишаються під арештом. Штаб національного спротиву надав їм адвокатів. У понеділок, 9 грудня, ці справи розглядатиме апеляційний суд, і Майдан на допомогу товаришам та однодумцям делегує туди тисячі людей. Кожен, хто бореться на Майдані, повинен знати, що тут своїх не кидають, що правовий захист учасників протесту є одним із головних завдань Штабу і жодна людина, яка потрапила в «поле зору» так званих правоохоронців, не залишиться без правової допомоги та товариського плеча.

Народні депутати зірвали суд над учасниками автопробігу, які днями блокували Межигір’я, де розкошує Янукович на своєму золотому унітазі.

У перший же день пікетування будівлі Міносвіти молодь найбільших столичних вишів домоглася, аби перший заступник міністра Євген Суліма підписав наказ, який забороняє карати студентів за участь в Майдані.

Опозиція внесла законопроект про ліквідацію «Беркуту» і про позбавлення спеціальних та військових звань всього начальницького і рядового складу цього «ганебного міліцейського підрозділу». Анатолій Гриценко заявив, що чесні офіцери передали йому запис радіопереговорів командирів «Беркуту» під час нічного штурму Майдану 30 листопада. Із радіообміну ясно, що це був завчасно спланований напад. «Наказ розігнати Євромайдан дали з високої гори».

Журналісти встановили особу «беркутівця», який побив кореспондента всесвітньовідомої інформаційної агенції «Рейтерс» та оприлюднили в Інтернеті його фото та номер телефону. Той «беркутівець», скаржиться МВС, отримав близько 1000 смс-повідомлень з прокльонами!

Автомобілісти пікетували базу «Беркуту» на Червонозоряному проспекті в Києві. У Василькові люди заблокували автобуси із внутрішніми військами і сказали: «Ми не дамо бити наших громадян».

Командири спецпідрозділів «Беркуту», які працювали на цій посаді в попередні роки, засудили «непрофесійні дії» нинішніх «беркутівців» і звернулися до них із наполегливим закликом не застосовувати фізичну силу до мирних громадян.

Кам’янка-Бузький райвідділ міліції у складі 55 осіб на Львівщині написав звернення, в якому правоохоронці виступили проти кровопролиття учасників мирних протестів. Начальник Дрогобицького відділу внутрішніх справ полковник Андрій Білас заявив, що міліція не буде виконувати «злочинні накази» і застосовувати силу до протестуючих у випадку, якщо такі раптом надійдуть «згори».

На посту ДАІ на виїзді з Закарпатської області правоохоронці намагалися завернути людей, що їхали на мітинг до Києва. Утім, відразу, коли обурені люди повиходили з 20-ти автобусів та почали захищати водія, правоохоронці були змушені відпустити людей. Що значить, коли нас багато!

В усіх районах Львівщини створено штаби Євромайдану і страйкові комітети. У Тернополі на роботу в оточену мітингувальниками облдержадміністрацію не зміг потрапити жоден працівник. Луцька міськрада закликала керівників установ та підприємств міста не перешкоджати своїм працівникам брати участь у загальнонаціональному страйку. У Вінниці 2,5 тис. людей пікетують приміщення облради з вимогою відставки уряду та президента. У Запоріжжі близько 300 городян у будівлі мерії організували пікет, вимагаючи відставки центральної та місцевої влади. У Чернігові з центральної Красної площі стартував автопробіг на підтримку Євромайдану. В Донецьку Партія регіонів на пару з місцевою владою не змогли зібрати мітинг на підтримку Януковича. Люди не прийшли. «Около 20 автомобилей с флагами Евросоюза, Украины и местного футбольного клуба автоколонной проехали по улицам Севастополя в знак протеста против жестоких действий «Беркута» на Майдане в Киеве».

Футбольний клуб «Карпати» вирішив організувати виїзд на Євромайдан у Києві своїх працівників та вболівальників. Прийшов на Євромайдан багаторічний капітан київського Динамо Олександр Шовковський. Підтримку Євромайдану висловлюють відомі актори, спортсмени, телеведучі.

Державний секретар США Джон Керрі закликав український уряд «дослухатися до голосу свого народу», кажучи, що «переважна більшість» населення підтримує курс на зближення з Європою. США закликають український уряд «дослухатися до голосу свого народу, який хоче жити в умовах свободи, процвітання і великих можливостей».

4 грудня на Майдані побували міністри закордонних справ Німеччини та Нідерландів. Солідарність з Майданом під час зустрічей з Арсенієм Яценюком, Віталієм Кличком та Олегом Тягнибоком висловили міністри закордонних справ Канади, Румунії, Словаччини, Хорватії, генсек Ради Європи. Сьогодні в Києві – міністри закордонних справ Швеції та Польщі. 4 грудня на Майдані виступив голова Конгресу українців Канади Павло Грод. Всі майже півтора мільйони українців, які живуть в цій країні, підтримують Майдан. У Вірменії люди виходять на вулиці з вірменськими і українськими прапорами на знак незгоди з приєднанням до Митного союзу. У польському Вроцлаві на знак підтримки з Євромайданом у кольори українського прапора підсвітили центральний стадіон. Ведучі провідного грузинського телеканалу «Руставі-2» вийшли в ефір в синьо-жовтому одязі і з нашим прапором. Провідні світові університети підтримали Євромайдан і закликали українську владу покарати винних у розгоні мітингуючих у Києві. Відповідну петицію вже підписали професори, викладачі та студенти Оксфорда та Кембриджа, Лондонської школи економіки, Гарварда, університетів Колумбії, Альберти й Торонто. Світ поважає кожного з нас. Світ шанує Україну. Світ гордий українцями, які борються за свої права. Світ застерігає Януковича від застосування сили.

Три колишні президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма і навіть зрадник Майдану-2004 Віктор Ющенко висловили солідарність із мирними громадянськими діями сотень тисяч українців та закликали Януковича до переговорів з Майданом. Влада почала хитатися. Перший віце-прем'єр Сергій Арбузов сказав, що виходом з кризи, яка склалася в країні, можуть бути дострокові парламентські та президентські вибори. Опозиція не збирається йти на жодні переговори, поки влада не виконає умов, які висунули до неї сотні тисяч учасників акції протесту.

____________________________________________________________________

 

Дорогі земляки!

Багато Майданів проходить в областях. Центральний Штаб національного спротиву, який очолюють

Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок, та до якого приєдналися відомі громадські діячі,

закликає всіх, хто може, їхати до Києва на головний та вирішальний Майдан – мирний Майдан

Незалежності.

Всі на Київ! Вас чекають на Майдані. Штаб – там же, в Будинку профспілок. У Штабі Вам не лише

поставлять завдання, але й допоможуть з розміщенням, харчуванням, обігрівом.

Як писав великий наш поет Іван Франко, «Вставай, хто живий, в кого думка повстала, година для

праці настала».

Обласний Штаб національного спротиву.

 

____________________________________________________________________

 

В ніч на 11 грудня оборонці Майдану протягом восьми годин витримали атаку тисяч «беркутівців» та вояків внутрішніх військ, які нападали з чотирьох напрямків. При морозі -12, в сутичках, з колосальним та фізичним навантаженням, ми встояли. Зробили це без насильства, не спровокувавши силовиків на побиття! Вони не змогли протиснутися на ключові точки Майдану. Майдан Незалежності, Київрада, Будинок Профспілок і Палац культури та мистецтв «Жовтневий» залишилися в наших руках. «Пліч-о-пліч!», рука до руки, душа до душі – ми встояли. Спроба Януковича розігнати Майдан провалилася! У вівторок переляканий Янукович вже запросив переговорів. Коли на Майдані лунає «Героям слава!», це про вас, - про тих, хто захистив Майдан від атаки з боку Януковича! Один з героїв дня – простий машиніст потягу метро в Києві. За наказом влади було закрито станції, найближчі до Майдану. А ця людина, ризикуючи втратити роботу, закликала людей рухатися на Майдан і пояснювала, де краще вийти, щоб швидше дістатися на допомогу людям. А таксисти перед ранком киян на оборону Майдану підвозили безкоштовно. Дуже важливо, що тисячі киян відгукнулися на заклик Майдану і за кілька годин пробилися крізь щільні кордони і посилили захист.

 

Майдан встояв та став ще сильнішим – і в прямому, і в переносному сенсах. Збудовано нові й потужніші барикади. До охорони по всьому периметру підключилося більше тисячі «афганців», добре вишколених у питаннях оборони. Але головне інше: країною прокотилася чергова хвиля обурення насильницькими діями збанкрутілого режиму Януковича. З усіх усюд люди масово поїхали на підтримку та підсилення Майдану. В багатьох областях оголошено мобілізацію людей на Київ. Оскільки саме тут вирішується доля країни, місцеві Майдани зменшуються й відправляють людей на головний Майдан до столиці. Кожен з нас може і повинен теж долучитися до мобілізації. Дзвоніть рідним, друзям, знайомим і кличте їх сюди!

 

Ми не лише втримали територію свободи. У вівторок п’ятеро затриманих за участь в протестах вийшли на свободу. Боротьба за інших – триває. На базі юридичних служб «Батьківщини», УДАРу та «Свободи» створено Координаційний центр правового захисту для надання юридичної допомоги мітингуючим. Центр надає безкоштовну фахову юридичну допомогу постраждалим від неправомірних дій міліції та судів. Телефони центру: (044) 220-17-71, (068) 717-09-82, (06) 717-09-63, (06) 753-13-45, (06) 127-63-50.

Кожен, хто бореться на Майдані, повинен знати, що тут своїх не кидають, що правовий захист учасників протесту є одним із головних завдань Штабу і жодна людина, яка потрапила в «поле зору» так званих правоохоронців, не залишиться без правової допомоги та товариського плеча.

 

На неділю 15 грудня лідери опозиційних партій Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок скликають Народне віче, яке висуне Януковичу ще одну вимогу – не підписувати з Росією угоди про приєднання України до Митного союзу. Він планує зробити це під час візиту до Путіна 17 грудня. Лише масова участь українців у віче змусить його почути нашу позицію: Митному союзу – ні, Європейському союзу – так! Минулої неділі на віче в Києві зібралося до мільйона людей. Наступної нас має бути не менше. Лише так змусимо Януковича відмовитися від продажу України.

 

Важливо знати, що в ніч штурму на Майдані перебували і тримали оборону на різних його барикадах лідери української опозиції Арсеній Яценюк, Віталій Кличко, Олег Тягнибок. Їхні родини – теж учасники протесту. Терезія Яценюк працює волонтером на кухні Майдану: готує бутерброди. Наталя Кличко співала для учасників Майдану і відвідувала поранених в лікарні. Ольга Тягнибок надає медичну допомогу, і дорослі діти Олега так само мобілізувалися на Майдан.

"Я звертаюся до кожног оукраїнця: повстаньте!", - із таким закликом виступила Юлія Тимошенко. «Кожен удар кийком "Беркуту" по мирним людям на Майдані, - пише вона, - це удар кийком по обличчю всього українського народу. Не дайте Януковичу зробити насилля нормою нашого життя". Юлія Тимошенко закликала лідерів демократичного світу потроїти зусилля, щоб зупинити авторитарний режим в Україні фінансовими та візовими санкціями, міжнародними антикорупційними розслідуваннями. «В іншому випадку в Україні побудують кладовище свободи».

 

США розглядає питання застосування санкцій проти керівництва України. Про це заявила речник державного департаменту США Джейн Сакі.

Канада буде уважно стежити за розвитком подій в Україні та розглядати усі можливі методи реагування. Про це йдеться у заяві прем’єра Канади Стівена Гарпера.

Колишній генсек НАТО Джеймс Грін закликав ввести санкції проти влади України і арештувати активи українських чиновників, яких він прямо порівняв з бандитами: "Час для терпіння закінчився. Наша відповідь повинна бути мовою, яку зрозуміють бандити: санкції, арешт активів і зневага".

Світ підтримує Майдан і пишається Україною. США висловили «огиду» з приводу «рішення української влади надати перевагу Беркуту, бульдозерам, кийкам, а не поважати демократичні права та людську гідність у відповідь на мирний протест». Український уряд має розпочати реальний діалог з народом, а не зачищати Майдан від протестувальників. Про це заявив глава МЗС Німеччини Гідо Вестервеллє. "Він нагадав, що ЄС готовий стати посередником у цьому діалозі.

У вівторок Майдан відвідала міністр закордонних справ Європейського Союзу Кетрін Ештон. Баронеса зазначила, що прибула сюди, аби висловити нам підтримку. У відповідь присутні на Майдані гучно скандували "Дякую!", «Ештон!», «Європа!».

Заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд тез завітала на Майдан. Вона пригощала людей печивом, булочками і хлібом. Дипломат підійшла до місця, де стоять представники внутрішніх військ, і запропонувала їм печиво. Правоохоронці частування взяли мовчки: дякували посмішками.

 

Щоб озлобити «Беркут» на людей, влада тримає його напівголодним. Мабуть тому в ніч штурму «вояки» забрали із собою з одного із розгромлених ними наметів запаси ковбаси для кухні Майдану. Але влада починає втрачати контроль над силовиками. Бійці кіровоградського «Беркуту» відмовилися їхати до Києва для участі в розгоні Майдану. Десятеро людей з оболонського спецпідрозділу «Беркуту» в Києві не захотіли виконувати накази керівництва. Колишній глава київської міліції генерал-лейтенант Віталій Ярема каже, що силовиків більше немає звідки везти. «Все, що можна, вони уже стягнули до Києва». Якщо в наступні ночі на Майдані буде більше людей, спецпідрозділи нічого не зможуть зробити – ми вистоїмо й далі», - пояснив Ярема, генерал, що з народом. Проти великої кількості людей «спецназ» абсолютно безсилий. Вже наступної ночі після спроби штурму на Майдані була рекордна як для нічного чергування, кількість людей. Навіть ДАЇшники не блокувати під’їзди до Майдану, а таксисти могли вільно під’їжджати аж під самі барикади, підвозити і привозити людей. 

Триває процес бродіння та хитань в середовищі регіоналів. Ще минулого тижня із фракції ПР у Верховній Раді вийшли Давид Жванія та Інна Богословська. Богословська в ніч штурму… виступила проти влади на Майдані. Тарас Чорновіл покаявся перед людьми за співпрацю з Януковичем. Фракція Партії Регіонів у Львівській міськраді припинила існування, бо всі її члени вийшли із фракції та зреклися членства в партії Януковича.

Кравчук і Кучма заявили Віктору Януковичу про необхідність відставки Азарова. Кравчук згадав студентську "революцію на граніті" 1990 року: "Коли студенти лягли на граніт, я голова Верховної Ради прийшов до них і сказав: ходімо до Верховної Ради. Ми прийшли, зробили спеціальне засідання, дали слово студентам. Вони висловили свої думки і побажання, і ми на основі цих думок і бажань прийняли постанову ВР про відставку тодішнього глави уряду».

Увечері у вівторок увесь весь Майдан дивився футбол і вболівав за донецький Шахтар, який проводив свій останній у цьому сезоні матч групового турніру Ліги чемпіонів УЕФА з англійським Манчестер Юнайтед та скандував: Схід і Захід – разом! Зека – геть!

____________________________________________________________________
 

19 грудня

Те, що 17 грудня Янукович так і не наважився підписати підготовлену угоду по вступ України до Митного союзу є заслугою Майдану. Сотні й сотні тисяч людей, які взяли участь в акціях протесту по всій Україні, і насамперед у столиці, зупинили двох диктаторів - московського та київського - від оборудки, яка б означала втрату незалежності України. Увечері цього ж дня відбувся велелюдний мітинг на Майдані, а зранку кілька сотень активістів стали пікетом на трасі до аеропорту «Бориспіль». Янукович замість того, щоб їхати машиною, мусив летіти на аеродром вертольотом.

 

Напередодні його візиту до Москви в неділю, 15 грудня, Народне віче, на яке зійшлося до 300 тисяч людей, ухвалило резолюцію про неприйнятність Митного союзу: «Не витримує жодної критики спроба виправдати Переяславську раду-2 міфічною економічною вигодою, яку нібито несе Україні членство в Митному союзі. Митний союз – це відстала економіка і низький рівень життя. Митний союз – це політична організація, створена в інтересах лише однієї Росії. Митний союз – це товариство довічних президентів. Путін при владі - 14 років. Лукашенко править двадцятий рік. Назарбаєв скоро вже чверть століття, як перебуває біля керма. Митний союз – це свавілля влади, продажні та замовні суди, порушення прав і свобод людини, політичні репресії, безмежна корупція».

 

Уряд Януковича повинен на третину знизити вартість газу для населення і тарифи на житлово-комунальні послуги, якщо ціна на газ з 1 січня наступного року буде на третину нижча відповідно останніх домовленостей у Росії. Таку вимогу висунув Арсеній Яценюк. Він нагадав, що Янукович «привіз із Росії» ціну на газ нібито на 130 доларів меншу, ніж була - 270 замість 400: «Але якщо ціна на газ з 1 січня наступного року буде на 30% менша, то це означає, що уряд президента Януковича повинен на 30% зменшити  вартість газу для населення і всі тарифи на послуги ЖКГ». «Тоді ми відчуємо, що це правда. В іншому випадку - це брехня і це означає, що Янукович у схемі й у корупції», - наголосив він. Арсеній Яценюк поставив цю вимогу на голосування. Майдан підтримав її одноголосно.

 

Віче 15 грудня ухвалило також резолюцію «Свободу політв’язням! Ні - політичним репресіям!». Люди вимагають випустити на свободу «всіх наших побратимів-соратників, всіх політично репресованих як під час останніх подій, так і раніше». Боротьба за свободу незаконно заарештованих та ув’язнених учасників нашого Майдану стала пріоритетним завданням Штабу національного спротиву, який очолюють Арсеній Яценюк, Віталій Кличко та Олег Тягнибок. На базі юридичних служб «Батьківщини», «Свободи» та УДАРу створено Координаційний центр правового захисту. Станом на 18 грудня 13-ть із 17-ти затриманих за участь в протестах уже вийшли на свободу. Жодна людина, яка потрапила в поле зору так званих «правоохоронців», не залишиться без правової допомоги та товариського плеча. 18 грудня увечері Майдан підтримав плани опозиції про ухвалення в Раді законопроектів щодо звільнення від відповідальності активістів Майдану та про звіт Генпрокурора про розслідування побиття активістів. Лише після виконання цих вимог опозиція готова розглядати проект бюджету-2014.

Опозиція вимагає, щоб генпрокурор Пшонка та міністр внутрішніх справ Захарченко  прибули до парламенту та прозвітували  щодо ходу розслідування справ про побиття учасників мирної акції протесту. Про це заявив Віталій Кличко. 

Учасники Віча на Майдані вимагають від Януковича звільнити Юлію Тимошенко. «Вже третій рік, - йдеться в резолюції, яку одностайно підтримали сотні тисяч людей, - незаконно, на підставі фальшивих звинувачень та замовних рішень продажних судів, продиктованих особисто Януковичем, перебуває в ув’язненні головний опонент диктатора - Юлія Тимошенко. Європейський суд з прав людини визнав її арешт незаконним і політично вмотивованим. Комітет Ради Європи встановив факт застосування до неї тортур. Суворі випробування не зламали її. Надзвичайна сила волі та мужність, з якою Юлія Володимирівна бореться з диктатурою, надихає кожного з нас. Вона свідомо пішла на всі випробування і, знаючи про арешт, не залишила країну. Перебуваючи в ув’язненні, Юлія Тимошенко жертовно закликала Європейський Союз не ставити підписання Угоди про Асоціацію в залежність від її особистої долі. Сьогодні фізично Юлії Тимошенко немає з нами на Майдані, але ми відчуваємо, що ми – разом, і вона – з нами. Майдан, наше Народне віче висловлює солідарність з Юлею Володимирівною Тимошенко і вимагає від Януковича негайно її звільнити!».

Така була одностайна думка Віча, але тим часом Янукович заслав на Майдан провокаторів, які намагаються поширювати думку про те, ніби з ялинки треба прибрати портрет Юлії Тимошенко. Про таких осіб слід негайно повідомляти в комендатуру. Хто-хто, а Юлія Тимошенко своєю мужньою боротьбою заслужила право хоча б в такий спосіб бути присутньою з нами. В ніч на 19 грудня група з 10 осіб намагалася залізти на ялинку та здерти портрет Юлі, але учасники Майдану завадили провокаторам. Точно відомо, де народилася ідея забрати портрет Юлії Володимирівни з «йолки». В адміністрації того, хто боїться не тільки самої Тимошенко, а навіть її зображень.

Сама Юлія Тимошенко заявила, що Європа має припинити переговори з Віктором Януковичем і запровадити проти нього і його режиму санкції: «Потрібні заборони на в’їзд, їхні рахунки за кордоном треба заморозити». Вона наголошує на необхідності провести розслідування корупційних оборудок режиму Януковича. «З часу його приходу до влади державні підприємства систематично віддаються в приватні руки на непрозорих тендерах. Фірми, близькі до сім’ї президента і його синів, постійно отримують колосальні державні кошти», - додала вона. Вона заявляє, що ці гроші йдуть не у бюджет, а на закордонні рахунки президентської родини. «Європа повинна зробити вибір між європейськими прагненнями українського народу і добробутом корумпованого диктатора», - закликала Тимошенко.

Опозиція намагається повторно поставити у Верховній Раді питання про відставку Азарова. Станом на вечір 19 грудня зібрано вже 223 підписи. Це на 30 більше, ніж голосувало минулого разу, але для недовіри уряду бракує все ще 3-х голосів. Поки що «регіонали» та так звані незалежні мажоритарники, на жаль, все ще панічно бояться Януковича і не готові переходити на бік народу.

 

Під тиском Майдану Янукович визначив перших винних у побитті студентів на Майдані в ніч на 30 листопада. Наразі допитуються голова Київської міськдержадміністрації Попов, заступник секретаря Ради нацбезпеки та оборони Сивкович, керівник київської міліції Коряк. Попов уже дав покази на Андрія Клюєва - секретаря РНБОУ та близького соратника Януковича («святая святих» Межигір’я офіційно записано на родину Клюєвих!). А Коряк на допитах стверджує, що по своїй лінії наказ на розгін Майдану отримував від міністра внутрішніх справ Захарченка. Очевидно, що саме Клюєв та Захарченко грали ключову роль у виконанні кривавого наказу Януковича на розгін Майдану.

 

17 грудня євромайданівці пікетували офіс секретаря РНБОУ Клюєва, який причетний до розгону Євромайдану в центрі Києва в ніч на 30 листопада. В акції взяли участь близько тисячі людей. Активісти зробили клітку з дощок та приклеїли на неї плакат з написом «Клітка для Клюєва». Раніше мітингувальники пікетували садибу Клюєва в селі Рудики (в районі Конча-Заспи). А 18 грудня близько тисячі мітингарів принесли до офісу Клюєва у Києві «криваву ялинку». Дерево прикрасили фотографіями усіх постраждалих учасників від розгону Євромайдану, що відбулося в ніч на 30 листопада. Вручити свій подарунок активісти хотіли особисто секретарю РНБО, однак до них із будівлі ніхто не вийшов. Також учасники акції вимагали притягнути до відповідальності Андрія Клюєва, оскільки саме його вважають замовником розгону мирної акції на Майдані Незалежності.

 

Раніше в середу подібну ялинку принесли під двері офісу компанії Рината Ахметова СКМ, що біля Михайлівської площі в столиці. Під вікнами апартаментів Ріната Ахметова у Лондоні в найдорожчому будинку Великої Британії активісти влаштували імпровізований Євромайдан. Близько 60-ти небайдужих громадян тримали у руках плакати з написами «Україна хоче в Європу!», «Лондон слідкує за тобою!», «Ми потребуємо дій, а не слів!», «Ахметов, ти можеш зупинити кровопролиття» тощо.

 

 

17 грудня, кілька сотень мітингувальників прийшли до будівлі, де розташований офіс старшого сина президента – мільярдера Олександра Януковича, про якого до виборів тато казав, що той стоматолог. Активісти вигукували гасла «Дантиста на нари!» та «Банду геть!». Учасники таким чином хотіли привернути увагу до корупційних дій членів родини президента.

Гурт «Океан Ельзи» продовжує підтримувати Євромайдан – він виступив перед учасниками протесту у своєму первозданному складі. Зі сцени Славко Вакарчук сказав, що таким історичним складом група зібралася заради тих, хто постраждав від дій «Беркуту», а також заради всіх українців. «Важливі речі об'єднують», - наголосив він. Гурт виконав свої найкращі хіти, розпочавши із революційного треку «Вставай».

 

Про симпатії до Євромайдану заявляє дедалі більше відомих українців. Днями футболіст Андрій Шевченко підтримав Євромайдан та євроінтеграцію України. «Я українець, я патріот своєї країни. Те, що відбувається в Україні, для мене найважливіше, щоб все це було без крові, щоб не постраждали люди. Що стосується моєї думки - я підтримую євроінтеграцію», - сказав він. Нагадаємо, на підтримку Євромайдану раніше виступили інші українські футболісти - Олександр Шовковський та Артем Мілевський. Водночас спортсмени, звезені в Київ на «антимайдан» Партії регіонів, відмовилися влаштовувати провокації проти мітингувальників. Один зі спортсменів розповів, що організатори поїздки обіцяли по 1 тисячі гривень кожному, хто спровокує бійку на Майдані Незалежності. За його словами, хлопці відмовилися від цього плану, коли побачили, що відбувається на Євромайдані і скільки там перебуває людей.

 

Євромайдан продовжує підтримувати світова спільнота. Депутати польського Сейму встановили свій намет на Майдані Незалежності. Американські сенатори Джон Маккейн та Кріс Мерфі заявили про підтримку США українців на шляху до ЄС та повідомили про можливе введення санкцій проти українських посадовців, якщо режим Януковича знову застосує силу проти мирних мітингувальників на Майдані у Києві. Така резолюція, подана на розгляд Сенату США, за словами американських сенаторів, «буде схвалена – швидко і одноголосно». За санкції проти Януковича висловився Світовий Конгрес Українців. Віце-президент фракції «Зелених» Європарламенту Ребекка Хармс повідомила про створення спеціальної європейської парламентської делегації для розв'язання політичної кризи в Україні. Євродепутат наголосила, що особливу увагу буде приділено невирішеному до цього часу питанню звільнення Юлії Тимошенко та інших політв'язнів.

 

Координатори штабу національного спротиву заявляють про те, що влада заважає доставляти продукти мітингувальникам і перешкоджає вивезенню сміття з Майдану. Машини вдається проводити на Майдан лише за особистого втручання у кожному випадку народних депутатів.

Комендтура Майдану попередила владу: якщо проблема з вивезенням сміття не буде вирішена, то мітингувальники перенесуть пакети зі сміттям під будинки Печерської райадміністрації, адміністрації президента або під стіни парламенту.

 

Наш Майдан – взірець мирного протесту. Ми не штурмували адміністративні приміщення. Ми не палили машин, як це буває навіть у Європі. Ми не піддавалися на провокації і не допустили жодного насильства. Швидко перемога не настане, але вона прийде, тому що ми рухаємося з вами праведним і правильним шляхом. Ми маємо Майдан, визнаний всім світом. Ми відстояли цей Майдан від «Беркуту». Ми заставили владу порушити кримінальні справи проти трьох високопосадовців, причетних до побиття наших дітей в ніч на 30 листопада. Ми примусили режим випустити 14 хлопців, яких вони заарештували за участь в Майдані. Ми спонукали Януковича заявити про те, що він не буде застосовувати силу. Він вже погодився прийняти закон про звільнення від кримінальної відповідальності всіх наших активістів.

«Мусимо вистояти і далі тиснути – тоді режим, який вже тріщить по швах, розсиплеться, - каже Олег Тягнибок. – Режим гадає, що на свята ми відступимося з Майдану, але я певен, що цього не буде. Ми не дозволимо цій банді і далі ставити нас на коліна».

 

Борімося і не здаваймося! Це насильницький протест спонтанно виникає і швидко захлинається. А успіх мирного протесту потребує терпіння та часу. В Грузії Трояндова революція тривала більше двох місяців: з 2 листопада по 4 січня 2003 року. Тюльпанова революція в Киргизії проходила понад місяць: з лютого по березень 2005-го. Наша Помаранчева революція почалася 22 листопада і закінчилася перемогою аж 23 січня. «Це війна сили волі, а не війна м'язів», - написав відомий громадський діяч Максим Саваневський. В десятку!

  •